Sedam mora i tri okeana. Druga knjiga

Jelena J. Dimitrijević, 2020.
/uploads/attachment/work/2020/Korice-PREDNJE-07-01.jpg
Autori Jelena J. Dimitrijević
Tip rada Monografije
Autori pogovora Vladimir Đurić
Mesto / Izdavač Beograd / Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu; Narodna biblioteka Srbije
Godina 2020.
Država Srbija
Jezik srpski
Biblioteke

Komentar

Izvorni tekst Jelene J. Dimitrijević u celini je transkribovan iz rukopisa i to doslovno, bez ispravljanja gramatičkih i pravopisnih omaški i bez prilagođavanja savremenom srpskom jeziku. Isto važi i za izraze na stranim jezicima koje autorka često koristi. U fusnotama priložena su dodatna objašnjenja i komentari same autorke, urednika i članova grupe koja je u okviru projekta Knjiženstvo radila na transkripciji, od 2017. do 2019. godine. Autentične autorkine napomene posebno su obeležene.

Jedine intervencije jesu grafički izgled samog naslova, pisanje naziva brodova kurzivom, kao i redosled pojavljivanja beležaka o Japanu i putu preko Tihog okeana. Sledeći hronologiju i topografiju putovanja, urednici ovog izdanja su dva pronađena poglavlja iz Japana umetnuli posle poglavljâ o Indiji, a pre poglavlja „Na Tihom okeanu” i Epiloga.

Tekst je transkribovan i priređen u okviru projekta Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Knjiženstvo, teorija i istorija ženske književnosti na srpskom jeziku do 1915. godine, a knjiga je objavljena zahvaljujući podršci istog Ministarstva.

Urednici
Biljana Dojčinović
Vladimir Đurić

Transkripcija rukopisa