Navigacija

Milica Mišković

Suprug Vladimir Mišković
Druga imena Milica V. Mišković, Milica Petrović
Datum rođenja 10. april 1876.
Datum smrti 1967.
Veze

Lična situacija

Milica Mišković rođena je 10. aprila 1876. godine u Čačku od majke Mileve i oca Dimitrija Mite Petrovića. U knjigu krštenih upisana je pod rednim brojem 38 za 1876. godinu, rukom Vasilija Vukovića, paroha čačanske crkve, kao treće dete rođeno u braku koji su Petrovići sklopili u Čačku 1870. godine.

Osnovnu  i Višu žensku školu završava u Beogradu. Nakon prekida studija na Istorijsko-geografskom odseku Velike škole, venčava se 14. februara 1899. godine sa Vladimirom K. Miškovićem (1867-1943), rudarskim inženjerom, koji je svojom stručnošću i radom doprineo istraživanju i eksploatisanju rudnih bogatstava i razvoju ove grane srpske privrede.  

Njene pesme nastale su, najverovatnije, u deceniji u kojoj je rodila petoro dece: Vidosavu, kasnije udatu Maglić (1901-1975), Ivanku, kasnije udatu Kolarž (1902-1987), Dragoslavu, kasnije udatu Radulović (1904-1980), Milenu (1906-1931) i Branimira (1909-1940). Nikada ne stupajući u službu, pratila je supruga pri brojnim premeštajima, potpuno se posvećujući podizanju dece. Izvestan period života, koga se kasnije rado sećala, pesnikinja sa porodicom provodi u Senjskom Rudniku, dvadesetak kilometara od Ćuprije, u kome je njen suprug isprva bio načelnik, a potom i direktor.

Posle penzionisanja Vladimira Miškovića, čitava porodica se nastanjuje u Cetinjskoj ulici u Beogradu. Ubrzo joj umiru roditelji, najpre otac Dimitrije, a potom, uoči ratova u kojima je Srbija učestvovala između 1912. i 1918. godine, i majka Mileva. 

Vest o ultimatumu koji je Austrougarska predala Srbiji 23. jula 1914. godine, kojim je započeo Prvi svetski rat, zatiče Milicu Mišković sa decom u Abaciji (današnjoj Opatiji). 

Zahvaljujući upornosti i prisebnosti, Milica Mišković se, za vreme ratnog zatišja, preko Italije i Grčke sa decom prebacuje u Beograd.  Ubrzo će izgubiti sestre Anđu, Dragicu i Nadeždu i brata Vladimira. Skrhana bolom, ipak, uspeva da sa najbližima, poslednjim vozom za Solun, izbegne iz zemlje.

Čitava porodica se, najzad, posle lutanja i razmimoilaženja, na okupu obrela u Francuskoj, ali tek nakratko: početkom marta 1916. godine kćeri su smeštene u jedan katolički pansionat, a muž je raspoređen na dužnost u rudniku uglja u mestu Blanzi, u istočnom delu centralne Francuske. Za to vreme pesnikinja sa sinom ostaje u Nici, gde se nalaze i njene sestre Zora, Jela i Ljubica sa bratom Rastkom. U domovinu se, u procesu repatrijacije, čitava porodica Mišković vraća 1919. godine. Stanuju najpre u Palmotićevoj ulici u Beogradu, a 1925. godine kupuju kuću u današnjoj Svetogorskoj ulici gde i danas žive njihovi  potomci. Posle velikih gubitaka, najpre kćeri Milene koja je umrla od tuberkuluze u 25. godini i sina Branimira, preminulog u 31. godini, rezervnog mornarskog poručnika i arhitekte, koji je postdiplomske studije završio kod Le Korbizijea, usledila je i iznenadna muževljeva smrt.

Milica Mišković umire 1967. godine. Sahranjena je u porodičnoj grobnici Miškovića na Novom groblju u Beogradu.

 

Podaci o Milici Mišković preuzeti su iz rada:

Olivera Nedeljković, Milica V. Mišković, rođ. Petrović (1876-1967)

Mesto rođenja Čačak
Mesto boravka Hrvatska, Francuska, Grčka i Srbija
Mesto smrti Beograd
Nacionalnost srpska
Maternji jezik srpski
Bračni status udata
Broj dece 5
Imena dece Vidosava, Ivanka, Dragoslava, Milena, Branimir
Pol dece F (4) M (1)
Socijalna klasa viša klasa
Obrazovanje pohađala školu

Profesionalna situacija

1910. godine objavljuje zbirku poezije Pesme.

Ovu skladno komponovanu pesničku knjigu otvara „Srpska pesma” koja uz još nekoliko ostvarenja („Poleti pesmo”, „Reci pesmo” i dr.) predstavlja svojevrsnu apoteozu samoj rodoljubivoj poeziji. Za njom sledi niz skoro programskih pesničkih tekstova u kojima je opevano vekovno ropstvo srpskog naroda i patnja južnoslovenskog življa koje je ostalo u granicama Otomanske carevine i Austrougarske. Veličajući snagu kosovskog predanja i slavu Dušanovog carstva, ne gubeći pri tom veru u moć poezije da očuva, ali i osnaži posustali nacionalni duh, Milica Mišković svoje pesme posvećuje određenim lokalitetima i istorijskim događajima (sa Kosova, Vardara, Dunava) ili ličnostima (crnogorskoj kneginjici Jeleni, Mihajlu Iliću, javorskom junaku, palom 1876. godine). U završni ciklus svoje nevelike zbirke pesnikinja izdvaja intimističku liriku u kojoj, takođe, nema znatnijih ni tematskih ni formalnih pomaka. U pesmama ispevanim u elegičnim tonovima, smenjuje se osećanje žudnje za voljenim bićem sa refleksijom uz obilje deskriptivnih pasaža, a kao najuspelije među njima izdvajaju se „Jesen” i „Noć”. 

Stihove je objavljivala uglavnom pod muževljevim prezimenom i sa inicijalom njegovog imena kao vlastitim srednjim slovom.

Objavljujući niz pesama nadahnutih osećanjima koja danas neretko izazivaju podozrenje, ova pesnikinja stupa u književni život, reklo bi se, bez visokih literarnih pretenzija. Čini se da je još od početka, okružena izuzetno obdarenim i jakim ličnostima i među svojim najbližima, jasno odmerila snagu svog talenta i onoga što je bila spremna da mu žrtvuje. Više stihotvorstvo, nego samosvojna poezija, vlastito stvaralaštvo je za ovu književnicu, koja nije uzimala učešća u javnom i kulturnom životu, bio način da, poput svojih najbližih, ipak, da doprinos svome rodu, povodom prelomnih događaja s početka HH veka. Skerlićevski shvatajući pesničku dužnost i dosledno je ispunjavajući, ona uglavnom ispisuje poeziju u slavu srpskog naroda, nadahnutu patosom i istim idejama koje su izražavale u svom delovanju i njene sestre - Nadežda, rodoljub, humanista i snažna umetnička ličnost, i Anđa, koja je svojim pismima podstakla velikog Tolstoja da se oglasi povodom prisajedinjenja Bosne i Hercegovine Austrougarskoj 1908. godine.

Profesija pesnikinja
Jezici na kojima je pisala srpski

Radovi

Recepcija

Recepcija nakon njene smrti

Čitala je

    * Navedene su samo autorke iz baze